Code oranje legt festivalweekend lam: tientallen evenementen vroeger stopgezet of afgelast

Code oranje legt festivalweekend lam: tientallen evenementen vroeger stopgezet of afgelast

Na dagen van extreme hitte trok in de nacht van zaterdag op zondag een hevige onweerszone over België en Nederland. Het KMI en het KNMI schaalden hun waarschuwing op naar code oranje voor onweer, en op tientallen festival- en evenemententerreinen werd de avondprogrammatie stopgezet of volledig geschrapt.


Overal viel dezelfde boodschap terug: veiligheid eerst. Op de camping van Paradise City raakten vier festivalgangers lichtgewond. Voor organisatoren was het een uitzonderlijke testcase in crisisbeslissingen onder tijdsdruk, vaak in nauw overleg met steden, gemeenten en hulpdiensten. Hieronder volgt een overzicht van een stormachtige nacht.



Van hittegolf naar onweerscomplex

De storm volgde op een aanhoudende hittegolf. Een Frans onweerscomplex bereikte zaterdagavond ons land via het zuiden, met hevige regen, hagel en zware windstoten. Het KMI breidde de code geel voor onweer uit naar code oranje voor heel Vlaanderen (behalve de kust), Brussel, Henegouwen en Waals-Brabant. De zwaarste rukwind werd gemeten op de luchthaven van Charleroi: 108 kilometer per uur. Meerdere provincies stuurden een BE-Alert uit. In Nederland gold code oranje voor onweer in het hele land, met aangekondigde windstoten tot 100 kilometer per uur.



België: het ene festival na het andere stopgezet

Werchter Boutique zette zaterdagavond, na overleg van de Veiligheidscel Rock Werchter, de avondprogrammatie stop. Het festival eindigde om 21 uur na het optreden van Pitbull, waardoor headliner Katy Perry niet meer kon optreden voor zo'n 55.000 aanwezigen. De aankondiging lokte boegeroep uit, maar de uittocht verliep rustig. Perry reageerde begripvol op Instagram en riep haar publiek op om veilig naar huis te gaan. Werchter Parklife ging zondag wel door zoals gepland.


Couleur Café in het Brusselse Ossegempark brak de tweede festivaldag af: alle optredens na 20 uur werden geannuleerd en zowel het terrein als de camping werden ontruimd. Het was de Stad Brussel die, na overleg met de organisatie en de hulpdiensten, de beslissing tot evacuatie nam zodra code oranje van kracht was. Van de ongeveer 25.000 aanwezigen zochten gestrande kampeerders een slaapplaats in de Heizelpaleizen. De speciale nachttreinen van de NMBS werden geschrapt, het metrostation Koning Boudewijn ging op politiebevel dicht en de MIVB versterkte haar reguliere lijnen om de onverwachte massa te verwerken. Op het terrein was er kortstondige verwarring over de instructies en duwden enkelingen hekken omver. De slotdag op zondag kon doorgaan.


Paradise City in Steenokkerzeel sloot het terrein preventief om 22 uur, nog vóórdat de storm arriveerde. Constructies werden extra verstevigd en partytenten vooraf afgebroken. Toen de storm rond 1.30 uur over het domein trok, bleef de festivalinfrastructuur grotendeels gespaard, maar op de camping was er zware schade: tenten raakten beschadigd, liepen onder of werden weggeblazen. Een deel van de kampeerders werd opgevangen in Feestzaal Teniers in Perk. Vier mensen raakten lichtgewond door rondvliegend materiaal. Ook hier ging de slotdag door.


Verder werden ook Sunrise Festival in Gierle (een uur vroeger stopgezet), de Bierfeesten in Oudenaarde (waar Metejoor niet kon optreden), de Kasteelfeesten in Beersel en het kleinschalige Gentse festival Copacobana vroeger beëindigd of afgelast. In Gent werden alle openluchtevenementen geschrapt. Het luchtballonfestival KempenAIR in Grobbendonk kon geen ballons laten opstijgen en Tik Tak Circus in Kinrooi brak zijn tent midden in de nacht preventief af. Niet elk evenement legde de activiteiten stil: Genk on Stage bleef na veiligheidsoverleg doorgaan, omdat de organisatie en de burgemeester inschatten dat het onweer Limburg pas later zou bereiken.


Overheid vraagt snel duidelijkheid over compensatie

Minister van Consumentenbescherming Rob Beenders riep organisatoren op om bezoekers snel duidelijkheid te geven over een eventuele compensatie. Hij verwees daarbij expliciet naar Werchter Boutique en naar de Werchter Coins waarmee bezoekers eten en drank kopen, en benadrukte dat mensen die een ticket kochten recht hebben op heldere informatie. Tegelijk stelde hij gelukkig ook dat de veiligheid van artiesten, crew en publiek altijd voorgaat.



Nederland: afgelastingen en blikseminslagen

Ook in Nederland greep het noodweer in op het evenementenweekend. Het outdoor dance- en gabberfestival Parkzicht Outdoor aan de Krabbeplas in Vlaardingen werd twee uur voor aanvang afgelast, op advies van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond. Die had alle burgemeesters in de regio per brief opgeroepen om evenementen af te gelasten zolang code rood of code oranje van kracht was. De organisatie noemde het een bittere teleurstelling, maar restitueert alle tickets.


Op de slotdag van Concert at Sea aan de Brouwersdam in Zeeland sloeg de bliksem in vlak naast het hoofdpodium, voorafgaand aan een optreden van de Bankzitters. Bezoekers werden door de organisatie van het podium weggeleid; het terrein ging daarna weer open. Verder zorgde de storm voor materiële schade - in Veldhoven kwam de complete kap met wieken van een monumentale molen naar beneden - en voor verstoord treinverkeer door blikseminslagen en bomen op het spoor.


Die afgelastingen kwamen bovenop een reeks evenementen die eerder die week al sneuvelden door de extreme hitte en de code rood, waaronder het festival Defqon.1 in Biddinghuizen, Festiball in Tubbergen (verplaatst), Festival de Fusie in Leiden en het Nous'klaer Festival in Rotterdam.



De stand van zaken

De zwaarste onweders hebben België en Nederland intussen verlaten. In de loop van zondag werd in beide landen vooral nog code geel voor hitte gehanteerd, met lokale kans op nieuwe, lichtere buien in het zuidoosten. De meeste festivals die zaterdag vroegtijdig sloten, onder meer Couleur Café, Paradise City, Werchter Parklife, Sunrise en de Bierfeesten, hervatten hun programma op zondag zoals gepland.

Bron: Photo: iStockPhoto 1270504858

Reageer

Heb je al een account op eventplanner.nl? Meld je aan
Heb je nog geen account? Schrijf je comment hieronder:

Lees ook

Back-to-back producties: één terrein, meerdere events, budgettaire efficiëntie, maximale impact

Back-to-back producties: één terrein, meerdere events, budgettaire efficiëntie, maximale impact

Een schoon event begint bij slimme vloerzorg

Een schoon event begint bij slimme vloerzorg

Op zoek naar een spreker die je publiek écht wakker schudt? Kom 'ja of JA?' gratis ontdekken

Op zoek naar een spreker die je publiek écht wakker schudt? Kom 'ja of JA?' gratis ontdekken

Advertenties